EuroShop Store
-->

Wi-Spy v1 old USB WiFi Spektrální analyzer (nahrazen NEW modely)

3629 Kč s DPH
2999 Kč bez DPH
Cena na telefonu

Wi-Spy v1 USB WiFi Spektrální analyzer, první generace (prodej ukončen)

nahrazeno novými a levnějšími modely WiSpy 2.4i, 2.4x, DBx, 900x

Wi-Spy v1 is the world's smallest 2.4 GHz spectrum analyzer. It's so small (and inexpensive) because it harnesses the processing power of the computer you already own. Wi-Spy v1 is great for troubleshooting interference from the following devices:

  • Wi-Fi (802.11 b/g/n)
  • Microwave Ovens
  • Cordless Phones

Why Use Wi-Spy?

The wireless landscape is crowded. Wi-Spy will help you find a clear path for your signal. Use Wi-Spy v1 if:

  • Your wi-fi has intermittent bandwidth problems
  • The microwave interferes with your wi-fi network
  • When the phone rings your network connection drops

 --------------------------------------------

V čem je nový model WiSpy 2.4i lepší jak tento v1?

The big difference between the V1 and the 2.4i is the 2.4i's higher resolution. The 2.4i has a frequency resolution of 373 KHz, versus the 1 MHz resolution of the V1. The 2.4i also has a 0.5 dBm amplitude resolution, versus the 1.5 dBm of the V1. As a result of this higher resolution, you are able to see the signals in you spectrum in greater detail, which makes it easier to determine what those signals are.

Another important difference between the devices is the range. The 2.4i frequency range is 2400 MHz to 2495 MHz. The V1 can only cover up to 2483 MHz. This difference is very significant in areas where wifi channel 14 may legally be used. The 2.4i amplitude range is from about -100 dBm up to -6.5 dBm. The V1 amplitude range is -97 dBm up to -49.5 dBm, so very strong transmitters are clipped.The final difference is that the 2.4i has capabilities that we aren't yet taking advantage of in our software, so we will continue to improve on the features available to its users. We feel like we've gotten about all we can out of V1; it has been a great product for us, but we won't be releasing new software for it as we move forward.


  • Kód: Wi-Spy-V1-OLD
  • Přepravní hmotnost: 0.1kg
  • Dostupnost na dotaz, kontaktujte.
  • Výrobce: MetaGeek

Sdílet / uložit stránku do záložek:
Jaggni to - klikněte a přidáte tuto stránku do svých záložek na JAGG.czJagg.cz  klikněte a přidáte tuto stránku do svých záložek na Linkuj.czLinkuj  klikněte a přidáte tuto stránku do svých záložek na Vybrali.sme.skVybrali.sme.sk  Sdílej tuto stránku za použití mnoha bookmarkovacích služeb! - česky
link to Facebook.comFacebook  link to del.icio.usdel.icio.us  link to TwitterTwitter  link to YahooYahoo | Sdílej tuto stránku za použití mnoha bookmarkovacích služeb! - english | [ Více... ] 
Copyright © 2019 EuroShop. Powered by EuroShop.


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, zákona o ochranných známkách a podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku o nekalé soutěži. Texty, výtvarná, fotografická a jiná díla zde se nacházející jsou chráněny každé zvlášť i v celku včetně jejich uspořádání a bez prokazatelného souhlasu provozovatele je výslovně zakázáno jejich kopírování a další šíření jakýmkoliv způsobem. Některé komponenty mohou obsahovat skryté ochranné prvky, které budou využity pro občanskoprávní i trestní řízení proti neoprávněným osobám.